1968 Yıl’ında Malatya Hekimhan ilçesinin İğdir köyünde doğdu İlk ve Orta öğrenimini Köyde tamamladı. Ortaokuldaöğrenciyken halk müziğine olan yatkınlığı ve sevgisi nedeniyle okul korosunda müzik öğretmeninin çalıştırdığı koroya devam etti. Okul gecelerinde solist ve korist olarak görev yaptı.
Daha sonra Ankara’da görevli olan ağabeyinin izine gelirkengetirdiği bağlamayı köyde bırakmasıylabağlama öğrenmeye başladı.
1988 Yılında askere gidinceye kadar kadar köyde çiftçilikle uğraştı. Askerden sonra Ankara’ya abisinin yanına geldi, bir süre abisinin yanında kaldıktan sonra kendinden küçük olan kardeşleri (Mustafa ve Kemal) ile ayrı bir ev tutarak kardeşleriyle birlikte kalmaya başladı. 1991 Yılına kadar bir, iki değişik işte çalıştı.
Birgün bağlama yaptırmak için Mehmet Ali Alpay’ın atölyesine gitti. Kısa sürede hemşehriliğin de gereği, M. Ali ustayla samimi oldular. Bağlamaya ve müziğe olan tutkusuyla onun yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Dört yıla yakın bir süre ustasından mesleğin inceliklerini öğrendi.
1995 Yılında kendi iş yerini açarak müzik aleti yapımcılığını tek başına sürdürmeye başladı. Halen bağlamaya gönül vermiş kişilere bağlama yaparak yaşamını sürdüren Hıdır Özcan evli olup 2 çocuk babasıdır.
ADRES:
ÖZCANLARSAZ EVİ
Çiçekli Mah. Yunus Emre Cad. Değerli Sokak 14/A (Çiçekli İlkokulu Altı)
İncirli - ANKARA
TEL : (0312) 352 70 39
CEP : (0535) 374 91 82